Naši prohlídku hradů a zámků přesuneme ze širokého a dalekého okolí předchozího článku někam blíže k nám. Tím mám na mysli kraj, kde náš webový tým žije a působí. A kde to dobře známe. Čímž ovšem v tomto tématu nekončíme. Hrady a zámky neodmyslitelně k naší krajině, kultuře i historii patří a buďme pyšní na to, kolik jich v naší malé zemi máme. Opravdu je z čeho vybírat. Ale nyní se vraťme k nám, konkrétně do Pardubického kraje. Pro neznalé 😉, je to spodní polovina Východních Čech a mimo známých sportovních aktivit tu máme i vlakové nádraží a mezinárodní letiště 😉. Takže navštívit tento kraj je jednoduché pro kohokoliv.
Při bedlivém průzkumu našeho krajského architektonicko-historického dědictví jsem byl celkovým zjištěným počtem těchto objektů překvapen. Sice pozitivně, ale i já sám zjistil, že v této oblasti nejsem žádný znalec a mimo několika obecně známých lokalit mám co dohánět. Počet více než 50 objektů byl pro mne opravdu překvapující. Podotýkám, že jen v Pardubickém kraji. A určitě to není konečné číslo. Ono těch menších venkovských sídel tehdejší šlechty, případně bohatších velkostatkářů, je docela dost. Některá dříve honosná a opravdu pěkná sídla vzal s sebou čas anebo elán družstevníků v dobách fungování některých bývalých JZD. Jiné objekty byly restituovány, a ne vždy to byla výhra. Jak pro objekt samotný, tak pro novopečeného majitele, který v řadě případů netušil, co s tím bude dělat. Tedy mimo vidiny velkého bohatství… Jiné se vrátily zpět do rukou bývalých majitelů z řad všeobecně známých šlechtických rodin. Takové objekty měly většinou štěstí, protože tyto rody věděly a vědí si s podobným majetkem poradit a naložit. Prostě ho zapojili do svých firem a jsou součástí jejich dlouhodobého podnikání.
V době porevoluční bylo možné si nějaký ten hrad anebo zámek i koupit do soukromého vlastnictví. A leckdy to i bylo finančně zajímavé. Příkladem podobného, a navíc i dobře zvládnutého projektu „obnovy zámku“ je například Zámek Nové Hrady“ nedaleko Skutče. Tito noví majitelé svou renovační anabázi dokonce lehce nastínili v jednom dílu českého dokumentárního seriálu, kde průvodce jezdil po ČR v karavanu a představoval navštívená místa. Určitě se tento díl dá najít v archivu ČT, kdy průvodcem byl tuším Aleš Háma. (pozn.: nedalo mi to a tento díl jsem pro vás vyhledal. Dá se online shlédnout na tomto odkaze.)
Jak jsem už uvedl výše, bedlivou a téměř mravenčí prací jsem dospěl až k počtu, kolidujícím okolo čísla 50. Tolik objektů, byť z většiny zajímavých i v dnešní době, by se vešlo jen do hodně dlouhého článku. A opravdu není mým cílem unudit jeho čtením ani toho nejzarytějšího fanouška této části naší historie. Proto volím jinou cestu. V aktuálním příspěvku se věnuji jen těm buď známějším, případně lépe dostupným anebo obecně lákavějším hradům, zámkům anebo tvrzím, v jejichž blízkém okolí lze navíc zažít i jiné aktivity. Což může být pro jejich návštěvu dostatečně přesvědčivý argument.
Ostatní, respektive ty zde uvedené, a i všechny ostatní, rozvedeme s mým kolegou v připravovaném tematickém miniprůvodci. Kde vše uvedeme podrobněji, zevrubněji a na jehož čtení si určitě vyhradíte svůj čas při plánování svých výletů. Některé zříceniny jsou přímo ideální na nějaký cyklovýlet s přespáním pod širákem, pěkně u ohně se špekáčky anebo tofu. To už necháme na vás.
Ok, takže jdeme na to…
Už podle názvu kraje začínáme přímo v Pardubicích.

- Zámek Pardubice – Pardubický zámek je impozantní historická památka tyčící se v samém srdci města Pardubice. Tento architektonický skvost představuje unikátní příklad přeměny středověkého vodního hradu na honosné renesanční sídlo. Původní hrad ze 13. století prošel nejvýznamnější proměnou za vlády rodu Pernštejnů na přelomu 15. a 16. století, kdy vznikla současná podoba objektu. Zámek se pyšní mohutným opevněním s válcovými baštami, které spolu se slavnou Zelenou bránou tvořily důmyslný obranný systém. Nejvýraznějším architektonickým prvkem je nádherné arkádové nádvoří zdobené renesančními sgrafity. Interiéry zámku zahrnují reprezentativní Rytířské sály s původními freskami a řadou historických artefaktů. V současnosti je zámek sídlem Východočeského muzea a významným kulturním centrem regionu. Jako národní kulturní památka přitahuje každoročně tisíce návštěvníků, kteří zde mohou obdivovat jednu z nejzachovalejších ukázek přechodného období mezi hradní a zámeckou architekturou v České republice.

- Hrad Kunětická hora je majestátní gotický hrad tyčící se na stejnojmenném kopci sopečného původu nad úrodnou krajinou Polabí. Tento významný středověký hrad, tyčící se do výšky 307 metrů nad mořem, představuje dominantní prvek pardubického regionu a je viditelný z mnoha kilometrů daleko. Původně královský hrad ze 14. století dosáhl svého největšího rozkvětu za vlády rodu Pernštejnů v 15. a 16. století, kdy prošel rozsáhlou přestavbou. Přestože byl během třicetileté války částečně pobořen Švédy, dodnes si zachovává působivou siluetu a značnou část původní architektury. Návštěvníky láká nejen svou bohatou historií, ale i působivými výhledy do okolní krajiny. Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně hradního paláce, kaple a věže. V průběhu roku se zde koná řada kulturních akcí, od historických slavností po divadelní představení. Díky své romantické atmosféře je také oblíbeným místem filmařů a častým cílem svatebních obřadů. Okolí hradu poskytuje ideální podmínky pro pěší turistiku a relaxaci v přírodě.

- Zámek Slatiňany je významná památka nacházející se ve stejnojmenném městě nedaleko Chrudimi. Původně gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek a později upravena do současné novogotické podoby, kterou získal především během přestavby v 19. století za doby Auerspergů. Zámek je proslulý svou bohatou hipologickou historií a tradicí chovu koní, což dokládá i unikátní hipologické muzeum v jeho prostorách. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park s vzácnými dřevinami a romantickými stavbami. Interiéry zámku jsou zařízeny v duchu šlechtického sídla z přelomu 19. a 20. století a dokumentují životní styl aristokratické rodiny Auerspergů. V současnosti je zámek přístupný veřejnosti a nabízí několik prohlídkových tras. Návštěvníci mohou obdivovat bohatě zařízené interiéry, hipologické muzeum i přilehlý park. Zámek je také centrem kulturního života města a místem konání různých společenských akcí. Jeho spojení s tradicí chovu koní a zachovalé původní vybavení z něj činí jednu z nejvýznamnějších památek v regionu.

- Zámek Kladruby nad Labem představuje unikátní součást světově proslulého národního hřebčína, který byl v roce 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Tento klasicistní zámek z počátku 19. století slouží jako administrativní centrum hřebčína a je nedílnou součástí rozsáhlého areálu, který se věnuje chovu starokladrubských koní již od roku 1579. Zámecká budova, přestože není typickým šlechtickým sídlem, vyniká svou elegantní architekturou a funkčním propojením s okolním krajinným komplexem. Interiéry zámku jsou upraveny pro potřeby správy hřebčína a obsahují cenné historické dokumenty související s chovem koní. Součástí areálu jsou také rozsáhlé stáje, jízdárna, postrojovna a další hospodářské budovy. Celý areál, včetně zámku, prošel v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí, která navrátila objektům jejich původní podobu. Návštěvníci mohou v rámci prohlídkových okruhů poznat nejen historii chovu starokladrubských koní, ale i architekturu a význam tohoto jedinečného památkového komplexu, který představuje výjimečný příklad harmonického spojení architektury, krajiny a živé tradice chovu koní.

- Zámek Litomyšl je výjimečná renesanční památka zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO, nacházející se v historickém centru města Litomyšl. Tento velkolepý zámecký komplex byl postaven v letech 1568-1581 pro rod Pernštejnů a představuje jeden z nejkrásnějších příkladů italské renesanční architektury ve střední Evropě. Zámek je charakteristický svou jedinečnou sgrafitovou výzdobou fasád, která pokrývá všechna průčelí a vytváří dojem plastické krajkové struktury. Areál zahrnuje hlavní zámeckou budovu s arkádovým nádvořím, zámecké divadlo, jízdárnu, park a další hospodářské budovy. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a zachovaly si původní renesanční a barokní výzdobu. V současnosti je zámek významným kulturním centrem, místem konání hudebního festivalu Smetanova Litomyšl a dalších kulturních akcí. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových tras, během kterých mohou obdivovat reprezentativní sály, unikátní zámecké divadlo a bohatou sbírku historického nábytku. Zámek Litomyšl představuje mimořádně zachovalý příklad šlechtické rezidence z období renesance a je jednou z nejvýznamnějších památek České republiky.

- Zámek Nové Hrady, přezdívaný „České Versailles“, je výjimečná rokoková památka nacházející se v obci Nové Hrady poblíž Skutče. Tento půvabný zámek byl postaven v letech 1774-1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuval de Chamaré a představuje jeden z nejčistších příkladů rokokové architektury v České republice. Zámecký komplex se vyznačuje působivou architekturou s charakteristickou mansardovou střechou, bohatou rokokovou výzdobou fasád a symetrickým uspořádáním. K zámku přiléhá rozsáhlý francouzský park s terasovitými zahradami, sochařskou výzdobou a barokními prvky. Součástí areálu jsou také hospodářské budovy a původní přírodně krajinářský park. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví, je však přístupný veřejnosti a nabízí několik prohlídkových tras. Návštěvníci mohou obdivovat stylově zařízené interiéry, první české muzeum cyklistiky, galerii klobouků a další tematické expozice. Zámek je oblíbeným místem pro konání kulturních akcí, svateb a společenských setkání. Díky své jedinečné architektuře a zachovalému původnímu charakteru představuje jednu z nejvýznamnějších rokokových památek v České republice.

- Zřícenina hradu Lichnice, tyčící se na výrazném skalnatém ostrohu v Železných horách, představuje jednu z nejimpozantnějších hradních zřícenin v celém Pardubickém kraji. Tento kdysi mohutný královský hrad, založený ve 13. století, byl po staletí významným strategickým bodem a sídlem mocného rodu Lichtenburků. Přestože byl hrad v roce 1648 pobořen Švédy a později sloužil jako zdroj stavebního materiálu, dodnes se dochovaly působivé zbytky hradního paláce, věží a mohutného opevnění. Z hradního areálu se návštěvníkům nabízí dechberoucí výhledy do okolní krajiny, včetně údolí řeky Doubravy a značné části Železných hor. V současnosti je zřícenina oblíbeným turistickým cílem a místem konání různých kulturních akcí. Návštěvníci mohou obdivovat zachované gotické prvky, prozkoumat sklepení a seznámit se s bohatou historií hradu prostřednictvím informačních panelů. Lokalita je také významným přírodním stanovištěm s výskytem vzácných rostlinných druhů.

- Hrad Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů v České republice, nacházející se na pomezí Čech a Moravy nedaleko města Polička. Založen byl ve 13. století a během své existence prošel řadou stavebních úprav, které kombinují gotické, renesanční a empírové prvky. Hrad je unikátní svou architekturou, která spojuje středověkou pevnostní část s mladším empírovým palácem. Dominantou hradu je mohutná hranolová věž a charakteristické opevnění s baštami. Součástí areálu je také dům zbrojnošů, hradní pivovar a rozsáhlé zahrady. Interiéry hradu nabízejí pohled do života šlechty různých historických období. V současnosti je hrad přístupný veřejnosti a patří k nejvyhledávanějším památkám regionu. Návštěvníci mohou absolvovat několik prohlídkových tras, které zahrnují jak hradní interiéry, tak fortifikační systém. Hrad je oblíbeným místem konání kulturních akcí, historických slavností a nočních prohlídek. Svojanov je výjimečný také svou romantickou polohou na zalesněném vrchu a řadí se mezi nejzachovalejší hradní komplexy v České republice.

- Hrad Litice nad Orlicí je významná středověká památka tyčící se na skalnatém ostrohu nad řekou Divokou Orlicí. Jde o jeden z nejlépe dochovaných hradů východních Čech, který byl založen ve 13. století a představuje ukázku vrcholně gotické hradní architektury. Hrad se vyznačuje mohutným opevněním s charakteristickou věží (bergfritem) a rozsáhlým palácovým komplexem. Významným architektonickým prvkem je také kaple s původními gotickými prvky. Součástí hradu je předhradí s hospodářskými budovami a důmyslný systém opevnění využívající přirozené skalní útvary. V současnosti je hrad přístupný veřejnosti a nabízí návštěvníkům prohlídku zachovalých částí včetně hradního paláce a věže. Z hradu se otevírají působivé výhledy do údolí Divoké Orlice a okolní krajiny. Litice nad Orlicí jsou významnou turistickou destinací a představují cenný doklad středověkého fortifikačního stavitelství. Hrad je také oblíbeným místem konání kulturních akcí a historických slavností.

- Zámek Moravská Třebová je významná renesanční památka nacházející se přímo v historickém centru Moravské Třebové. Původně gotický hrad byl v 16. století přestavěn na honosný renesanční zámek, který patří k nejvýznamnějším příkladům renesanční architektury v České republice. Zámecký komplex tvoří rozsáhlá třípodlažní budova s arkádovým nádvořím a unikátní manýristickou vstupní branou. Interiéry zámku se pyšní cennou architektonickou výzdobou, včetně původních renesančních portálů, kleneb a nástěnných maleb. Mimořádně významné jsou zejména renesanční arkády a sgrafitová výzdoba fasád. V současnosti je zámek přístupný veřejnosti a nabízí několik prohlídkových tras. Nachází se zde městské muzeum s expozicemi věnovanými středověké mučírně, egyptologii a historii regionu. Zámek je také dějištěm různých kulturních akcí a představuje významné turistické centrum oblasti. Moravskotřebovský zámek je považován za jednu z nejvýznamnějších renesančních památek na našem území a je důležitým dokladem vrcholné renesanční architektury.
Těchto 10 hradů nebo zámků z našeho kraje jsou jen onou pověstnou ochutnávkou z toho, co tato oblast nabízí. S blížícím se jarem, kdy už bude tepleji a samozřejmě kdy budou hrady a zámky opět otevřeny pro veřejnost, se nabízí jejich návštěva spojená s dalšími akcemi, které v okolí budou probíhat. Doporučujeme se informovat na webových stránkách jednotlivých objektů, kde se o všem lze dozvědět více. Druhou možností je počkat si na našeho miniprůvodce, kterého už pilně připravujeme.