Určitě jste už slyšeli o Sovích horách v Polsku. Anebo možná také neslyšeli… Nevadí. A co například o „Projektu Riese“? I ten je situovaný v této krásné části Polska, prakticky sousedící s naší republikou na sever od Náchoda. Také ne? Ok, o tom je tento článek…
Trochu ze široka: Riese je německý výraz pro náš výraz Obr anebo Velikán. Takže „projekt obr“ anebo „obří projekt“? To asi ne, krycí názvy totiž obvykle mívají racionálnější vysvětlení. Možná jen nějak souvisí s našimi Krkonošemi, které se německy řeknou Riesengebirge a leží odsud prakticky nadohled. Nicméně „Projekt Riese“ obři byl. Rozsahem a zřejmě i významem.
Soví hory jako takové, jsou pahorkaté pohoří s hustými lesy a relativně malým osídlením. I cesty tu mají úzké a klikaté. Je tu krásná příroda a historie tu číhá nejen z několika místních hradů a zámků. Skoro odevšad. A co že je tedy ten „Projekt Riese“?

Jde o nacistický projekt, který Němci realizovali někdy v období let 1943 až 1945. Budovali zde řadu nadzemních i podzemních prostor, chodeb a tunelů. Podle dobových říšských účetních záznamů zde proinvestovali neskutečnou hromadu peněz. V době, kdy Německu už muselo být jasné, že válku nevyhrají. A přesto… Budovali tu něco, čemu věřili natolik, že cenné zdroje nechali zde a ne jinde. Finanční, materiální i lidské. Bohužel se těch dobových dokumentů zase tolik nedochovalo. Co se týká výstavby podzemních objektů, to zničili (podle oficiální verze) sami Němci koncem války. Včetně likvidace svědků z řad vězňů z koncentračních táborů, kteří stavební práce vykonávali. V nelidských podmínkách, kdy jejich život měl jen cenu odvedené práce. Soví hory jsou totiž tvořeny opravdu tvrdými horninami, starými až 2,4 miliardy let.
Po válce území Sovích hor na dlouhé roky zase zabrala sovětská armáda a co nezničili nacisti, prozkoumali Sověti. A i ti za sebou zametli i to, co Němci možná ponechali. To se asi nikdy nedozvíme, všichni víme o nedobytnosti některých zpravodajských informací, pravděpodobně strategického rázu, co jsou ukryté ve státních archivech. A je celkem jedno jakého státu. To málo, co se dostane ven, je dostatečně zkresleno, aby mohl vzniknout prostor pro lidskou fantazii a historky dostatečně přesvědčivě divoké, aby získali odvěkou lidskou zvídavost kohokoliv nezúčastněného. Na druhou stranu vzniká prostor i pro seriózní výzkum, v tomto případě spíše ze strany soukromých spolků a sdružení. Těm musíme poděkovat za faktické zpřístupnění řady těchto objektů, protože jinak bychom neměli šanci se do nich dostat.
Pro dokreslení celé situace si zároveň musíme uvědomit, že před 2. světovou válkou bylo toto území německé, ne polské. Soví hory nacisty zajímaly už někdy od poloviny 30-tých let 20. století. A to až tak, že většinu obyvatelstva odsud vysídlili. Po ukončení války bylo i to málo původních obyvatel odsunuto, území připadlo Polsku a objekty zabrali zase Rusové (samozřejmě s vědomím polského státu, vše bylo vedeno jako bratrská pomoc a spolupráce). A nově nastěhovaní Poláci o tom všem nevěděli nic. Jinými slovy, dnes neexistuje moc očitých svědectví o tom všem, o čem „Projekt Riese“ vlastně byl.

Vraťme se ale k samotným objektům a celému tomuto projektu. Co že to tady Němci vlastně budovali a proč? Z dochovaných zbytků staveb pod i nad zemí lze usuzovat o stavbě opravdu mimořádného významu a rozsahu. Dnes jsou kopce porostlé hustými lesy, takže spoustu toho není na první pohled patrné. Něco lze vidět a navštívit, někam se bohužel nedostaneme. Jde buď o objekty se zabetonovanými a dovedně skrytými vstupy, o objekty, kam je vstup zakázán z důvodů bezpečnosti (stará výdřeva původních tunelů hrozí zřícením a závaly) anebo byl prostě proveden umělý zával. Ať už Němci, Sověty anebo polskou armádou poté, co jim „Rusové uvolnili plac“.
Osobně jsem ty dostupné a zpřístupněné objekty „Projektu Riese“ navštívil dvakrát. Mám rád historii a také záhady a tajemno. Vše se tu dá najít.

vzdálenosti mezi jednotlivými objekty v metrech
Do Sovích hor, kde jsou mimo jiné i stolové hory, skalní město a vůbec krásná příroda, se lze jednoduše dostat buď z Náchoda anebo Trutnova. Lze tam zajet i z Orlických hor, Krkonoš anebo při návštěvě Broumova a Adršpašsko-teplických skal. Jak vidíte, i kolem je toho hodně zajímavého k navštívení. A to nepočítám wellness hotely na polské straně Krkonoš. Z polských větších měst je asi nejblíže Walbrzych anebo menší Gluszyca.
Z fotografií je patrná dislokace všech (doposud) známých objektů. Záměrně uvádím „doposud“, protože o řadě dalších se stále spekuluje a hledají se podpůrné důkazy. Jako například u úkryt celého vlaku s nacisty ukradeným zlatem a uměleckými předměty. To je ale jiná kapitola, my zůstaneme na zemi a navštívíme ty známé.
Ty se nacházejí na relativně malém území, výjimkou je asi snad jen zámek Ksiaž. Z toho je v současnosti hotel, nicméně i některé části německých aktivit jsou veřejnosti přístupné. Zámek měl sloužit jako sídlo vysokých nacistických pohlavárů, spekuluje se i o samotném Adolfu Hitlerovi. Ve skále pod zámkem je několik pater vykutaných prostor, kdy v nejnižší je dokonce malé nádraží budované úzkokolejné trati. Zámek Ksiaž je nedaleko Walbrzychu a jako stavba samotná je opravdu krásný.

schéma podzemních prostor objektu Wlodarz
Asi nejzajímavější a pro návštěvu nejvíce atraktivní je objekt Wlodarz. Jde o nejrozsáhlejší podzemní objekt ze všech z tohoto projektu. Když k němu jedete, ani vás nenapadne jeho zdejší přítomnost. Po úzké okresní silnici přijedete k menší cestě, kde budou mít dvě protijedoucí auta problém se vyhnout, až přijedete na malé parkoviště jinak uzavřeného areálu. Vstup je zpoplatněný a prohlídka probíhá v časových intervalech. Naštěstí je venku vystavená různá vojenská technika, ovšem mladšího data, než „Projekt Riese“, takže čekání si ukrátíte její prohlídkou. Samozřejmostí je i malé občerstvení a stánek se suvenýry. Prohlídka Wlodarze probíhá částečně pěšky, částečně na lodičkách proížďkou v zatopených štolách. Stojí to za to…
Další zajímavý objekt je Rzeczka. Někdy se mu říká i Walimské štoly, podle obce Walim, co je nedaleko. Je menší, než Wlodarz, ale uvnitř je vidět rozsah a objem vykonaných hornických prací. Jde o opravdu obrovské prostory, co byly ve tvrdé skále vyhloubeny. Lidský rozum se stále ptá: Co tady proboha Němci chtěli dělat? I v Rzeszke mají vystavenou techniku. Jak tu nalezenou, tak i makety. Když jsem tu byl poprvé, venku dokonce stála atrapa rakety V2. Několik menších V1 je i uvnitř. Výklad průvodce je komentovaný, takže o žádnou důležitou informaci nepřijdete.

Dalším větším podzemním objektem je Osowka. I ten skrývá několik pater tunelů a dokonce dvou vodních přehrad. Anebo nádrží, chcete-li. I místní tunely jsou obludných rozměrů.

Pro vyznavače záhad a zbraní typu „Vergeltungswaffe“, česky zbraně odplaty, kam patřili i výše uvedené rakety V1 a V2, bude zajímavé muzeum Molke. Je to další z těchto objektů a nachází se u obce Ludwikowice Klodskie. A čím zaujme? Jednak svým podzemím, kdy šlo pravděpodobně o rozšíření již stávajícího dolu, ale i tím nadzemním. Na volném prostranství to stojí zvláštní velká betonová konstrukce, přibližně kruhového tvaru. O ní se povídá, že sloužila k ukotvení další z řady zbraní odplaty při jejích zkouškách. A nešlo o nic jiného, než o antigravitační letoun ve tvaru disku. Ano, létající talíř. I těch měli Němci ve výrobních plánech několik. Šlo o několik typů Haunebu a Vril. Tady se také mělo testovat zařízení „Die Glocke“ – zvon. Ten je předmětem řady konspirativních teorií a stálou záhadou minulosti.

K dalším objektům „Projektu Riese“ patří ještě:
- Komplex Sokolec
- Komplex Jugowice
- Komplex Soboň
- Zámek Jedlinka
- Obec Gluszyca a okolí
Za zmínku stojí i Zámek Grodno s nedalekou vodní nádrží, ve které se dá koupat a osvěžit se v případných letních vedrech.
Není mým cílem v tomto příspěvku podrobně popisovat všechny místa „Projektu Riese“, od toho je mnoho článků, publikací anebo webových stránek. Mým zájmem bylo probudit ve vás zvědavost a inspirovat některé z vás k návštěvě těchto míst.

Projekt Riese a německá činnost ke konci WWII byla zmíněna i v několika filmech a seriálech. Před lety jsem viděl například polský seriál „Tajemství šifrovací věže“ a nedávno, pokud jsem se nepřeslechl, byl Riese a výzkum v něm uveden i v americkém filmu „Oppenheimer“. Oba tyto snímky zdejší nacistický výzkum převádí do vývoje německé atomové bomby. Jako další z řady „zbraní odplaty“.
Jak je vidět, hned za našimi hranicemi leží místa spojená s nevyřešenými záhadami nejen WWII, ale i celého poválečného vývoje ve Světě. Alespoň co se Evropy týká. A historii je dobré znát. Jak se říká: Kdo nezná historii, je neustále nucen opakovat její chyby…
I dnes máme pro vás ke stažení nějaké užitečné soubory. OR kód s mapou objektů a PDF dokument s řadou užitečných odkazů o této tématice.
PDF dokument s odkazy ke stažení tady
Přejeme krásný den, hezké cestování, spoustu nových zážitků, a i nadále nám zachovejte přízeň. Rádi vás budeme inspirovat i v budoucnu.
…na úplný závěr, pro ty nejvytrvaleší čtenáře, mám otázku. Znáte výraz Pareidolie? To je ten případ, kde lidský mozek vidí výraz lidské tváře i tam, kde žádný člověk není… Něco podobného jsem našel i na satelitních snímcích Sovích hor a jeho opravdu nejbližšího okolí. Schválně, vidíte tvář „Riese“, tedy obra“? Ja ano a celkem zřetelně. Dokonce bych i tvrdil, že mu na ruce sedí nějaký dravý pták, možná i ta sova… Vidíte ho taky? 😉
