V první části jsme si přiblížili stezku Rheinsteig obecně a k tomu konkrétněji i její první anebo chcete-li, severní část. Pokud tedy putujeme ve směru od severu do cíle, naše první putování skončilo ve městě Koblenz.
Druhá část nás povede právě z Koblenze až do lázeňského města Wiesbadenu a jeho okolí.
Koblenz je město samo o sobě zajímavé a určitě stojí za návštěvu i pokud neputujeme po stezce Rheinsteig.
Nevím, jestli jste si už stáhli doporučovanou aplikaci, případně se mrkli i na odkazy, co byly v prvním díle. Třeba vás tyto dodatečné informace dostatečně nabudily a už se vám v hlavě rodí plán.

Ale my teď budeme pokračovat slíbenou druhou anebo jižní částí trasy. Z Koblenze až do Wiesbadenu. Právě tato jižní část získala v roce 2002 statut historického dědictví UNESCO. Nejste zvědaví proč? Já docela ano. Takže jdeme se na ni podívat, ať víme, do čeho jdeme…
Nejprve si zopakujeme výčet etap této části:
Etapa 10: Koblenz – Lahnstein (12,9 km)
Etapa 11: Lahnstein – Braubach (8,3 km)
Etapa 12: Braubach – Osterspai (16,7 km)
Etapa 13: Osterspai – Kestert (12,4 km)
Etapa 14: Kestert – St. Goarshausen (12,2 km)
Etapa 15: St. Goarshausen – Kaub (21,5 km)
Etapa 16: Kaub – Lorch (13,8 km)
Etapa 17: Lorch – Rüdesheim (20,6 km)
Etapa 18: Rüdesheim – Johannisberg (14,7 km)
Etapa 19: Johannisberg – Kloster Eberbach (14,3 km)
Etapa 20: Kloster Eberbach – Schlangenbad (9,6 km)
Etapa 21: Schlangenbad – Wiesbaden (16,7 km)
V další části, stejně jako u popisu v předešlém dílu, uvádím spíše než každou etapu zvlášť, jak jsou popsány výše, tak popis jednotlivých úseků.

Koblenz – Lahnstein:
Koblenz již známe z předešlé etapy, je to takový spojovací bod. Věřím, že skalní pevnost, Německý roh i další místní zajímavosti už máte za sebou. Což znamená, že nohy máte před dalším putováním už dostatečně zahřáté a můžeme pokračovat dále na jih.


Ve městě Lahnstein stojí za návštěvu místní přírodní park – soutěska Ruppertsklamm. Jde o lezeckou cestu v přírodním parku Nassau, jednu z nejkrásnějších chráněných krajin v Německu. Můžeme se těšit na procházky hustými lesy kolem vodopádů a skal různých tvarů. Jde o lehce náročný terén, ale věřím, že si ho nenecháme ujít.
Lahnstein – Braubach:
I tento úsek je relativně krátký a lze ho snadno dokončit za půlden normální chůze. K těmto místům se váží příběhy, které se vám dostanou pod kůži. Jako například příběh Idilie Dubb. V roce 1851 tato skotská mladá dáma sama vylezla na věž hradu Lahneck, tehdy byl ještě v ruinách. Když Idilia dosáhla vrcholu, shnilé schody, po kterých vystoupala, se zřítily a ona spadla z velké výšky na tvrdou zem. Snažila se dovolat záchrany, ale její zoufalé volání o pomoc sláblo a sláblo, až krásná skotská žena nakonec zemřela žízní v hradních zdech. O mnoho let později byl objeven v nice ve zdi její cestovatelský deník. Proto si z této události vezměte minimálně dvě ponaučení. Nikdy nechoďte sami do nebezpečných míst a o svých cestách si pište svůj vlastní cestovatelský deník… Může se stát historickým artefaktem.
Obecně lze tento úsek popsat následovně: Na začátku přejdete řeku Lahn. Pak je to do kopce k „Lahnstein auf der Höhe“ s jeho lázeňským parkem. Po vzrušujícím lezení přes Schliebachtal dosáhnete Fladenbergu. Z Kerkertser Platte už můžete zahlédnout cíl etapy, obec Braubach, s vysoko položeným hradem Marksburg. Což je skvěle zachovalý středověký hrad na vrcholu kopce a je jednou z nejkrásnějších pevností v Evropě. Středověká mučírna, dělové baterie a bylinková zahrada jsou působivé a možná i trochu strašidelné.
Tato část vede přes kopce a lesy s výhledy na Rýn.
Braubach – Kamp-Bornhofen:
I tato část nás zavede přes kopce a lesy ke krásným výhledům na řeku Rýn. A proto tudy i jdeme…
Zajímavosti jsou hrady Liebenstein a Sterrenberg. Jsou to dva sousední hrady, známé jako „Nepřátelští bratři“.

Kamp-Bornhofen – Kaub – Lorch:
Zajímavostí na tomto úseku je opět několik. Například v Kaubu a jeho okolí je velmi populární rafting na řece. Mohlo by to být příjemné zpestření po dlouhém pochodu a zároveň osvěžení v blízkosti chladivého Rýna.
Další zvláštností na trase je hrad Pfalzgrafenstein. Tento hrad je vystavěn na malém ostrově v řečišti Rýna a opravdu vypadá jako kotvící loď. Je také označován jako Zollburg, což znamená mýtný hrad. Takové byly stavěny jako kontrola a ochrana celních stanovišť na důležitých obchodních cestách, zejména ve Svaté římské říši.

Kromě Marksburgu je tento Zollburg jedinou pevností podél Středního Rýna, která nikdy nebyla zničena. Generál „Vorwärts“ Blücher použil malý ostrov při pronásledování Napoleonových vojsk na Silvestra 1813/1814 pro svůj legendární přechod přes Rýn.
Mezi obcemi Kestert a St. Goarshausen narazíme na naučnou stezku, věnující se starému rudnému dolu a tunelu pod řekou, který spojoval oba břehy Rýna. To bylo až do 15. září 1958, kdy důl „Grube Gute Hoffnung“ nad čtvrtí Wellmich v St. Goarshausen ukončil svou činnost. Protože se zpracovatelský závod na zde těženou rudu po staletí nacházel na levém břehu řeky, horníci vykopali tunel pod Rýnem v hloubce 136 metrů, položili koleje, a rudu vozili nákladním vlakem.
V úseku mezi St. Goarshausen a Kaub projdeme kolem jednoho z nejslavnějších vrcholů Rheinsteigu, konkrétně Loreley. Tento 132 metrů vysoký skalní útvar slouží jako vyhlídkový bod na nejužším místě Rýna. Od té doby, co zpěvák Clemens von Brentano vzdal Loreley hold, se toto místo stalo obrovskou atrakcí. Loreley má i legendu o siréně a na některých vyobrazeních je s ní i nakreslena. Loreley je kousek pod St. Goarshausenem.

Etapa mezi St. Goarshausen a Kaub je jednou z nejdelších a nejnáročnějších na Rheinsteigu. Odměnou je, že si užijeme jednu z nejrozmanitějších krajin na stezce. Protože Rýn zde má mnoho zákrutů, scenérie se neustále mění. Tato etapa také zahrnuje mnoho stoupání a klesání.
Zároveň v tomto úseku přejdeme hranici mezi spolkovými zeměmi Porýni-Falcko a Hesensko.
Lorch – Rüdesheim am Rhein:
Tento úsek vede mezi vinicemi a dále lesy s výhledy na zákruty Rýna. Na druhém břehu můžeme vidět dva středověké hrady. Ruiny hradu Fürstenberg a dál proti proudu ještě Rheinstein. Mimochodem, je to ten hrad v záhlaví tohoto článku.
V samotném Lorchu si můžeme doplnit proviant anebo i přespat. Záleží na našich cestovních plánech.
Ovšem než dojdeme až do města Rüdesheim am Rhein, nemůžeme minout monumentální památník Niederwalddenkmal. Jde o památník sjednocení Německa. Jsou odsud opravdu nádherné výhledy na celé okolí. A pokud by se nám k němu nechtělo pěšky, vede sem i lanovka.

V okolí je řada vinic, kterými nakonec dojdeme až do Rüdesheim am Rhein. Opět záleží na našem konkrétním cestovním plánu, a tak se jen můžeme procházet jeho malebnými uličkami, poobědvat anebo i přespat. A samozřejmě ochutnat výborná místní vína.
Rüdesheim am Rhein – Johannisberg – Kiedrich:
Když už zmiňuji ochutnávku místních vín, na tomto úseku trasy můžeme navštívit vesnici Johannisberg, kde sídlí proslulé vinařství Schloss Johannisberg. Už z názvu vyplývá, že sídlí v zámku, jak jinak než na kopci a obklopeném vinicemi kam jen oko dohlédne. Ochutnávka jejich produktů je defacto povinná…
Další zajímavostí trasy je i vesnice Kiedrich s hezkým gotickým kostelem a jak jinak v tomto kraji, i s vinicemi a vinařstvími.
Kiedrich – Frauenstein – Wiesbaden-Dotzheim:
Závěrečný úsek trasy Rheinsteig vede opět lesy, mezi vinicemi a i tady narazíme na výhledy, které nikdy neomrzí. Můžeme se zastavit například ve vesnici Frauenstein a podívat se na její historický střed. O okolních vinicích se ani zmiňovat nebudu, ty jsou tady všude. Po několika dalších kilometrech se už dostáváme do blízkosti cílového Wiesbadenu. Opět jde o místo, které stojí i za samotnou návštěvu. Jde o lázeňské město s historickými budovami a městskými parky.
Pokud budeme chtít, můžeme se ještě vydat do nedalekého města Schlangenbad, také lázeňského, odkud se nabízí výhledy na pohoří Taunus a všechna lázeňská města v okolí.
I v této části máme pro vás několik souborů ke stažení: Jsou to dokumenty v PDF formátu:
- popis trasy – stručný popis Rheinsteigu – cca 7,6 MB
- ubytování – charakter a popis ubytování s návrhy konkrétních míst – cca 4 MB
- William Turner route – místa, kde tento umělec maloval své romantické obrazy – cca 6 MB
- mapa – prostě mapa – cca 37 MB
- zámky a hrady na Rýnu – všechny tyto stavby v jednom dokumentu – cca 12 MB
Závěrem lze říci, že Rheinsteig je bezpečný, stezky jsou poměrně přímé a není zde extrémní rozdíl v nadmořské výšce. Nicméně, pro vaši bezpečnost si každý výlet zaslouží určitou míru respektu: respekt k terénu, stezkám, divoké zvěři a vegetaci, místním pravidlům a předpisům, a především k vašim fyzickým schopnostem a bezpečnosti. Proto, pro nezapomenutelné a bezpečné turistické zážitky, mějte prosím na paměti následující bezpečnostní doporučení:
Znejte své limity
Vždy pečlivě připravte každou fázi, abyste moudře využili svou energii, respektovali své fyzické a duševní limity a vyhnuli se zbytečným rizikům. Při výstupu nebo sestupu, pokud je to možné, vždy používejte poskytnuté pomůcky, jako jsou zábradlí a lana.
Zůstaňte na vyznačených stezkách
Nejdůležitější je nikdy neopouštět vyznačené cesty.
Mějte dostatečnou výbavu
Ujistěte se, že máte potřebné vybavení pro podmínky, kterým budete čelit, včetně vhodného oblečení, obuvi a jakéhokoli potřebného vybavení pro terén, ve kterém se budete pohybovat. Vždy noste oblečení přizpůsobené počasí a chraňte se před všemi jeho výkyvy a rozmary. Ať už je to chlad a déšť anebo horko a slunečno. Kromě toho se ujistěte, že máte dostatek jídla a vody na dobu trvání vaší túry.
Buďte k zastižení
Pokud se vydáváte na pěší túru sami nebo v malých skupinách, je vhodné informovat lidi doma o vašich plánech, jakou trasu se chystáte absolvovat a kdy plánujete návrat. I malé incidenty mohou vést k nepříjemným nouzovým situacím, proto se ujistěte, že jste vždy k dispozici. Vezměte si nabitý telefon, který obsahuje alespoň telefonní čísla nejbližších rodinných příslušníků, vašich ubytování na trase a potřebná nouzová.
Veřejná doprava podél Rheinsteigu
Vzhledem k tomu, že v každém městě podél Rheinsteigu je veřejná doprava a téměř všude podél cesty v údolí Rýna jsou vlaková nádraží, lze etapy tomuto také přizpůsobit. Díky dobrému dopravnímu spojení je možné kombinovat chůzi například s autobusem, vlakem nebo lodí.
Ubytování na trase
Rheinsteig je jednou z nejpopulárnějších dálkových turistických tras v Německu. To, v kombinaci s krásou Středního Rýna zajišťuje, že podél Rheinsteigu najdete řadu možností ubytování. Ať už jde o hotel, penzion, Bed and Breakfast nebo tzv. Zimmer Frei. Příjemné na této turistické trase je, že nikdy nejste daleko od civilizace. Gasthöfer a hotely podél Rheinsteigu jsou obvykle rodinné podniky, často s vlastní restaurací a barem, a hrají ústřední roli v komunitním životě vesnice nebo města.
To je z naší strany o Rheinsteigu všechno. Věříme, že pokud se na trasu vydáte, nebudete litovat a přivezete si odsud řadu zážitků. Hlavně těch intenzivních.