V rámci dálkových tras, o kterých tady průběžně píšeme, jako je Stezka Českem anebo německý Rheinsteig, se dostáváme k další podobně akci. Tentokrát se vydáme na sever od našich hranic, ale jen kousek. V jižním Polsku, nedaleko naší Ostravy, je trasa, kterou byste rozhodně neměli vynechávat. Už její název – Stezka Orlích hnízd – slibuje zajímavé zážitky.
Osobně se na ní chystám někdy v první polovině července a samozřejmě beru foťák i dron. Pokud se záběry a počasí vyvedou, vyrobím pro vás, naše čtenáře, krátký film.
Stezka Orlích hnízd není procházka pro ornitology. Jde o relativně nenáročnou trasu nedaleko českých či slovenských hranic. Najdeme ji mezi městy Krakow a Częstochowa. A čím je zajímavá? Máme jednoduchou odpověď: vším, na co si při představě putování krajinou vzpomenete. Nádherná příroda, pahorkatina a skály. Ale v tomto případě především krásné hrady. Právě ty, v kombinaci s přirozenou přírodní skalní hradbou místní vápencové pakorkatiny, tvořily obrannou linii na středověké hranici mezi Polskem a tehdejšími Zeměmi Koruny české. Bylo to období bouřlivé a ze strany tehdejšího polského krále Kazimíra Velikého šlo o jasný taktický krok k obraně své domoviny.

Pokud si připočteme českého krále Jana Lucemburského a posléze Karla IV jako jeho protějšky, dostaneme se menší slovní oklikou k samotnému slohu, ve kterém byly hrady na Orlí stezce vystaveny. Jde o gotiku. Osobně mám tento sloh rád. Gotika totiž už z podstaty svého vzniku ve Francii, kdy takové chrámy a stavby budovali řemeslníci s využitím znalostí, metod, matematiky a dovedností, získaných při křesťanských výbojích na Blízkém východě, vzbuzuje svým neopakovatelným výzorem a monumentálností nadčasový obdiv. Anebo si tento stavební styl můžeme zařadit do obecnější kategorie: pohádkové hrady. Některé byly v pozdější době přestavěny v modernějších slozích a některé jsou pobořeny a zbyly z nich už jen ruiny. Což jim ve většině případů nijak neubírá na zajímavosti.
Jejich umístění na vysoké kopce a skály místní pahorkatiny, odkud je nádherný výhled po okolí, jim dalo onen romantický název – Stezka Orlích hnízd.
Na celé Orlí stezce je jich opravdu dost. Na trase v délce kolem 160–170 km jich najdeme hned šestnáct. Vystavěné na přírodních vyvýšeninách, ostrozích a skalách tak, aby co nejvíce potrápili případné dobyvatele. Podlehly až pověstnému švédskému tažení, které se Evropou prohnalo v 17. století.

Následující seznam obsahuje odkazy na konkrétní informace ke všem hradům a zámkům na této stezce. Je sice v polštině, ale v době dnešních technologií si text lze jednoduše přeložit.
Zámek Bąkowiec w Morsku

Trasa se dá absolvovat různými způsoby. Pěšky, na kole, autem i na motorce. Stejně tak se dá řešit i ubytování. Od spaní ve stanu až po luxusní hotely. Některé zmíněné historické stavby jsou na to i přestavěné. Můžete tak zažít jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru přespání na středověkém hradu. A klidně počítejte s tím, že hosty to tam přeplněné nebude. Některé takové hotely totiž nabízí třeba jen 4 pokoje. Je to například zámek Korzkiew. U jiných existují možnosti ubytování přímo v nejbližším okolí. I tak to bude chtít trochu plánovat a ujasnit si, jak dlouho tu chcete být a co všechno vidět.

No a pokud by vás už hrady omrzely anebo je vezmete jen tak, jak se říká hopem, v okolí jsou i jiná zajímavá místa k návštěvě. Například jeskyně v Ojkowě anebo v Podlesicích. Obě tyto lokality jsou v turistické sezoně běžně přístupné. Sama Czestochowska pahorkatina nabízí spoustu hezkých přírodních míst. Různými skalními útvary se to tu jen hemží. Například: Krakovská brána v Ojcowě, Twardowského brána ve Zlatém Potoku anebo Kroczycké a Podlesické skály. U asi nejimpozantnějšího hradu celé Stezky – Ogrodzieniec, je i Park miniatur s většinou replik pevností této trasy.

Jiný unikátní zážitek se týká návštěvy Błędowské pouště. Jde o největší evropské místo s volně odhalenými písky.
Samozřejmě Krakow a jeho Wawel jsou už jiná kapitola, stojící za samostatný článek. Objekty jako Wieliczka, pískovna v Jaworznu anebo krakowská židovská čtvrť jsou náměty na další články a hlavně výlety do této části jižního Polska,
V roce 2010 získala Stezka Orlích hnízd certifikát Polské turistické organizace za nejlepší turistický produkt roku a v roce 2012 Zlatý certifikát, čímž se stala Nejlepším turistickým produktem Polska. Jde o velké vyznamenání, kterým se může pochlubit jen málo polských atrakcí.

nakonec tu ještě máme obvyklou mapu celé trasy
Stezka Orlích hnízd je vhodná pro každého, od dětí až po důchodce. Není nutné jí absolvovat celou a myslím, že každý si zde najde to své, na co bude rád vzpomínat a co se mu vryje do paměti.